Discipline la alegere 2017-2018

Facultatea de Arhitectură
program de studiu: Arhitectură, 2017-2018


Semestru iarnă (semestrul 1)

Anul IV

Curs la alegere an 4, sem.1 / Pachet 1

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.IT-13 | Concept - limbaj - discursAugustin Ioan120
2.ST-21 | Structuri performanteDragoș Marcu120
3.IT-51 | Istoria arteiCelia Ghyka120

Curs la alegere an 4, sem.1 / Pachet 2

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.CP-39 | Arhitectură și ArheologieȘtefan Bâlici130
2.ST-83 | Produse și subansambluri tehnologice în arhitectura contemporanăAna-Maria Dabija130
3.SFA-117 | Arhitectură parametricăIonuț Anton60

Anul V

Curs la alegere an 5, sem.1 / Pachet 1

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.IT-30 | Metode contemporane de organizare a spațiuluiAugustin Ioan120
2.ST-60 | Tendințe actuale în domeniul structurilorDragoș Marcu120
3.UP-6 | PeisagisticăCerasella Crăciun120

Curs la alegere an 5, sem.1 / Pachet 2

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.CP-9 | Inserții în zone construite protejateSergiu Nistor, Valeriu-Eugen Drăgan120
2.ST-54 | Reabilitarea fondului construitRodica Crișan120
3.UP-178 | Design urbanTiberiu Florescu120

Proiect la alegere an 5, sem.1 / Pachet 2

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.CP-28 | Proiect inserții în zone construite protejatePetru Mortu, Irina Tulbure120
2.ST-81 | Proiect reabilitarea fondului construitRodica Crișan, Zina Macri120
3.UP-179 | Proiect design urbanTiberiu Florescu120

Semestru vară (semestrul 2)

Anul IV

Curs la alegere an 4, sem.2 / Pachet 1

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.IT-50 | Modele globale, arhitecturi localeToader Popescu130
2.ST-70 | Tehnologia habitatului sustenabilZina Macri130
3.SFA-115 | Discurs digital de arhitecturăAndreea Iosif60

Curs la alegere an 4, sem.2 / Pachet 2

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.IT-40 | Istoria așezărilor din RomâniaNicolae Lascu120
2.ST-99 | Materiale contemporaneLaura Dobrescu120
3.ST-58 | Metal și sticlă în arhitecturăLiviu Gligor120

Anul V

Curs la alegere an 5, sem.2 / Pachet 1

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.IT-31 | Resursele proiectului contemporan – arte și arhitecturăCelia Ghyka120
2.ST-82 | Exigențe și performanțe în construcțiiGabriel Negoescu120
3.BP3-17 | LegislațieDaciana Daraban120

Curs la alegere an 5, sem.2 / Pachet 2

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.CP-10 | Conservarea monumentelor istoriceValeriu E. Drăgan120
2.ST-59 | Eco - tehnologie arhitecturalăMihai Opreanu120
3.SFA-126 | Spațiu privat vs. spațiu publicSorin Vasilescu120

Proiect la alegere an 5, sem.2 / Pachet 2

Nr.DisciplinăTitularLocuri
1.CP-49 | Proiect conservarea monumentelor istoriceValeriu-Eugen DRĂGAN120
2.ST-84 | Proiect arhitectură ecologicăDaniel Armenciu120
3.SFA-116 | Proiect designul interior al spațiilor publiceCodina Dușoiu120