Atelierul 20 anunță anularea vernisajului și a dezbaterii Urme, programată pentru marți, 9 iunie ora 17 în piateța de la intersecția străzilor Eminescu – Monumentului. Panourile - realizate ca parte din BDF-Go, in parteneriat cu Aria 11 - nu mai sunt expuse în spațiul public.
Ne face însă o mare plăcere să ne referim la cercetare și la obiectul mnemonic destinat arhitecturii Henrietei Delavrancea-Gibory într-o scurtă prezentare de atelier. Aceasta va avea loc joi, 18 iunie, ora 15.00, etaj 3, atelier 20.
Expoziția Urme – obiect mnemonic – Henrieta Delavrancea-Gibory conține un exercițiu de documentare, interpretare și admirație arhitecturală.
Organizată de Atelierului grupei 20, anul II, a Facultății de Arhitectură din cadrul UAUIM în parteneriat cu Aria -11 și derulată cu sprijinul Bucharest Design Festival Urme este:
- o instalație în aer liber,
- alcătuită din 7 proiecte realizate în echipă de 2 sau 3 arhitecți
- prezintă intenția în 3 panouri informative
- amplasată în piațeta de la intersecția străzilor Mihai Eminescu și Monumentului
- prezentă în spațiul urban între 27.05 - 21.06.2026
- vernisajul și dezbaterea Urme vor avea loc în expoziție în 9 iunie la ora 17.00
Henrieta Delavrancea-Gibory a lăsat o amprentă semnificativă asupra arhitecturii moderne românești. Născută în 1897, într-o familie cu înaltă tradiție culturală, ea a urmat Școala Superioară de Arhitectură din București, fiind printre femei studente arhitect înscrise în această forma de învățământ superior. Casa de pe strada Eminescu, ne la numărul 149 este proiectată pentru ea înseși, iar proiectele studenților arhitecți reunite în expoziția intitulată Urme – obiect mnemonic – Henrieta Delavrancea-Gibory propun interpretări ale casei, creației și emoției spațiale lăsate de arhitectă.
