International Students Competition: upgrade|continuity & change

Theme | Rules | Events | Winning Projects | Jury Comments | Contact

Winning Projects

note_to_winners.doc [25K]

The international jury, organizers and exclusive sponsor congratulate all participants in this international competition for the interesting approaches capable to highlight - in so many different ways - the issue of upgrade through architectural design intervention.
After evaluating for two days the 65 entries, the jury short listed 20 designs, from which 13 are awarded with distinctions and 7 nominated.

1st prize: 6000E
Mara Victoria BOGOESCU
University of Architecture and Urbanism "Ion Mincu", Romania
Tutor: Ştefan Scafa-Udriste
Project no: 55 / Entry code: ROM047

2nd prize: 4000E
Milena Slavikovic
University of Belgrade, Serbia
Tutor: Dragan Marcetic
Project no: 20 / Entry code: MX8800

3rd prize: 3000E
Thalia Niniou
University of Patras, School of Architecture, Greece
Tutor: Yannis Patronis
Project no: 5 / Entry code: LGWLS4

Mention: 1000E
Pedro Cardoso
Instituto Superior Manuel Teixeira Gomes, Portugal
Tutor: Rui Sabado
Project no: 2 / Entry code: BAODII

Mention: 1000E
Ian Watchorn
Waterford Institute of Technology, Ireland
Tutor: Miriam Fitzpatrick
Project no: 14 / Entry code: 66216p

Mention: 1000E
Vasiliki Renta
University of Patras, School of Architecture, Greece
Tutor: Yannis Patronis
Project no: 15 / Entry code: 123VNC

Mention: 1000E
Thomas Borthistle
Waterford Institute of Technology, Ireland
Tutor: Garry Miley
Project no: 19 / Entry code: WIT004

Mention: 1000E
Grigoris Koutropoulos, Maria Bourdi, M.C, A.Y
University of Patras, School of Architecture, Greece
Tutor: Yannis Patronis
Project no: 23 / Entry code: MMGTA4

Mention: 1000E
Mara Vasile, Raluca-Ioana Pestisanu
University of Architecture and Urbanism “Ion Mincu”, Romania
Tutor: Daniela Radulescu Andronic
Project no: 28 / Entry code: IMR000

Mention: 1000E
Eugenia Florina Voinescu Dragoncea
University of Architecture and Urbanism "Ion Mincu", Romania
Tutor: Radu Tanasoiu
Project no: 44 / Entry code: IMRVDE

Mention: 1000E
Ruxandra Ilinca Radulescu
University of Architecture and Urbanism "Ion Mincu", Romania
Tutor: Florin Biciusca
Project no: 45 / Entry code: IMRSIV

Mention: 1000E
Remus Dan Gradin
University of Architecture and Urbanism "Ion Mincu", Romania
Tutor: Karoly Nemes Imre
Project no: 48 / Entry code: HXCW01

Mention: 1000E
Andreea Alexandra Bahnean
University of Architecture and Urbanism “Ion Mincu”, Romania
Tutor: Dan Corneliu Serban
Project no: 54 / Entry code: DTR3IA

Nomination
Despina Vouteri
University of Patras, School of Architecture, Greece
Tutor: Pavlos Lefas
Project no: 3 / Entry code: X401DE

Nomination
varies 55 students
Dublin School of Architecture, DIT, Ireland
Tutor: Dermot BOYD
Project no: 4 / Entry code: GBS081

Nomination
Soham De, Prachi Rampuria
School of Built Environment, Oxford Brookes University, United Kingdom
Tutor: Ian Bentley
Project no: 9 / Entry code: sp1812

Nomination
Alexandra Ioana Bredan, Maria Daria Oancea
University of Architecture and Urbanism "Ion Mincu", Romania
Tutor: Stefan Scafa Udriste
Project no: 39 / Entry code: IMR231

Nomination
Alexandru Balinisteanu, Dragos Mila , Dimitrie Andrei Stefanescu
University of Architecture and Urbanism “Ion Mincu”, Romania
Tutor: Ştefan Scafa Udriste
Project no: 41 / Entry code: RO3BMS

Nomination
Tudor Elian, Diana Stanciulescu
University of Architecture and Urbanism “Ion Mincu”, Romania
Tutor: Ştefan Scafa Udriste
Project no: 50 / Entry code: IMR093

Nomination
Constantin Eugen Cozma, Gabriel Ioan Mihalea
University of Architecture and Urbanism "Ion Mincu", Romania
Tutor: Karoly Nemes Imre
Project no: 56 / Entry code: ccgm10


made by studio bit